Тема: Вибір велосипеда - FAQ(ЧаПи)  (Прочитано 7401 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.


Offline teodor4ik

  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Повідомлень: 4812
  • Карма: +173/-13
  • Стать: Чоловіча
  • крокодил, carrera-banshee, спеш-enduro, аркус
    • Перегляд профілю
« : 13.02.2010, 11:56:40 »
Скiльки доведеться віддати за новий гірський ровер початкуючому прихильнику здорового способу життя?
Справжнє задоволення починається приблизно вiд 260 доларiв. Для новачкiв, якi планують їздити по парках i польових дорогах за мiстом, пiдходить велосипед саме цiєi цiновоi категорii - 260...300 доларів. Початкiвцям зi спортивними амбiцiями доведеться заплатити приблизно 420...470 доларiв. На такому велосипедi можна буде активно кататись по лiсах i по гiрських стежках та приймати участь у аматорських велозмаганнях.

Чому дешевший ровер не придатний для користування?
Новий псевдоровер дешевший 180 доларiв не можна використовувати як спортивний iнвентар. У таких виробiв важка рама iз сталi низькоi якостi, зварена невiдомими особами в нетверезому стані, а встановленi "компоненти" мають ресурс один мiсяць. Такi велосипеди пiдходять тiльки для поїздок до найближчого магазину.

Чи будуть на велосипеді за 180 доларів якісь амортизатори?
Амортизована вилка зараз входить у стандартну комплектацію майже всіх велосипедів.
Вилки, що встановлені на таких велосипедах дещо знижують вібрації на кермі, роблять рух більш комфортним та безпечним - з такою вилкою менше імовірність вилетіти з седла при раптовому поштовху. Зараз випускають дешеві амортизовані вилки цілком придатні до роботи. Вони розраховані на спокійне катання. Однак слід пам'ятати, що вони мають малий хід (30...60 мм), погано працюють взимку (якщо доживають до зими).

А взагалі, чи потрібна вам амортизована вилка на такому велосипеді?
Дивіться самі - більшість моделей роверів нижнього цінового рівня випускаються у двох версіях: або з жорсткою або з амортизованою вилками. Часто ці дві версії відрізняються між собою в ціні не більш ніж на 20-30 дол. То чи варто витрачати на дешеву амортизовану вилку 30 дол? Ні. За ці гроші можна купити непогану каску!
Заднього амортизатора на велосипеді за 180 баксів бути НЕ МОЖЕ.

Яка рiзниця мiж ровером за 180 доларiв та ровером за 260 доларiв?
260 доларiв - це якась магiчна межа :) Починаючи вiд цiєї суми, ровер буде мати не тільки легку дюралеву (або хромомолiбденову) РАМУ хорошої якостi та недорогу амортизовану вилку, а ще й ОБЛАДНАННЯ, яке гарантує рух по будь-якiй трасi без занепокоєння, що зараз щось зламається.

Який же тоді велосипед купити?
Треба відповісти собі на запитання: "Як інтенсивно я буду мордувати свій ровер?" Виходячи з цього вирішити, якого рівня вам потрібен велосипед і скільки він буде коштувати. Якщо в результаті такої оцінки вийде, що вам не по кишені потрібний екземпляр, то краще не купувати гірший ровер взагалі, а назбирати гршей чи зменшити вимоги до ровера.

Де купувати ровер? На базарi, чи в спецiалiзованому магазинi?
Гiрський ровер - це продукт високих технологiй. Деякi з таких роверів виглядають як таємнича сумiш штангенциркуля та швейної машинки. Якiсний сервiс, гарантiї та компетентнi консультацiї може дати тiльки спецiалiзований магазин.

Як знайти хороший веломагазин?
Серед знайомих знайди велофаната, який їздить на "правильному" апаратi, та запитай його. Завiтай у декiлька магазинiв i подивись, де тобi придiлять максимум уваги. Якщо у вашому місті немає нормального веломагазина, то зазвичай знайдеться хоча б одна веломайстерня. Як правило веломеханіки у цих майстернях не тільки ремонтують велосипеди, а й продають. Ще один варіант - підібрати собі велосипед через Інтернет-магазин або через сайт якогось веломагазина.

Яка характерна риса хорошого веломагазина?
Фахова обслуга.
Придiли собi багато часу. Попроси, щоби тобi показали всi актуальнi моделi i пояснили рiзницю мiж ними. Продавець повинен пояснити тобi для чого призначена будь-яка модель i якi вона має переваги та недолiки. У хороших веломагазинах завжди є по декілька екземплярів кожної моделі для людей різного зросту. Крiм того, усі хороші магазини пропонують проїхатись на пробу, щоби порівняти декілька велосипедів між собою. Варто скористатись!

Чи дають гарантiю при купiвлi нового ровера?
В спецiалiзованому магазинi обов'язково дають гарантiю на новий ровер. Зазвичай це один рiк на раму. Заповнюючи гарантiйну карту разом з продавцем, не забудь вписати туди серiйний номер рами.

Що таке "перший техогляд" і для чого він потрібен?
У перший тиждень шальоних поїзденьок на велосипеді витягнуться тросики, можуть послабитись гвинти та шприхи. Тому продвинуті ВЕЛОМАГАЗИНИ обов'язково запрошують своїх клієнтів на "перший техогляд", який проводиться безкоштовно. Перший техогляд обов'язково треба пройти через декiлька днiв, або через 50-100 км пробiгу. Продавець перевiрить, як переключаються передачi, як працюють гальма, чи не розлюфтилась колонка керма та чи не розкрутилися гвинти. I ще вiн повинен пiдцентрувати колеса.

Хто є виробником якiсних велосипедiв?
Подiбно як у автопромисловостi, у велоіндустрії iснують фiрми, якi мають багаторiчний досвiд виробництва велосипедiв та певних вузлів. Iм'я фiрми гарантує високу якiсть продукту, як Мерседес чи БМВ. Однак слiд пам'ятати, що купуючи найнижчу модель вiдомого виробника, обов'язково переплачуєш за iм'я.

Як розпiзнати якісний фiрмовий ровер та довідатись приблизну ціну на нього?
Почитай спецiальнi журнали, наприклад "mountain BIKER", який продається на журнальних розкладках, чи польський "Bike Board". Завітай на велосайти. Позапитуй знайомих з темою людей. У магазинi подивись рекламнi проспекти та порiвняй велосипеди рiзних фiрм. Взагалі, чим більш якісний ровер, тим більше дюралевих частин він має.

Якого розмiру повинен бути ровер?
Це дуже довго пояснювати, але правильно підібраний розмiр рами - це половина успiху. Основне положення: візьміть ровер мiж ногами: просвiт мiж верхньою трубою та вами повинен бути 3-8 см для мiського та 10-20 см для гiрського велосипеда. Той, хто любить комфорт, повинен вибрати вищу та коротшу раму, спортивнi аматори виберуть нижчу і довшу. Взагалі, "примірку" ровера можна порівняти з приміркою взуття.

Як вимiряти розмiр рами?
Це відстань вiд центру каретки до обрiзу пiдсидільної труби. Розмір зазвичай вказано на спеціальній наклейці на рамі. Він позначається буквами від XS(extra small) = 13 дюймів, до ХL(extra larg) = 22 дюймів. Але слід знати, що різні виробники по-різному визначають розмір велосипеда, а це призводить до того, що два велосипеда розміром 18" різних фірм можуть відрізнятись по висоті рами на декілька дюймів.

Що таке геометрiя рами?
Геометрiя рами це розмiри її труб та кути мiж ними. У бiльшостi рам кути подiбнi. Геометрiя рами впливає на поведiнку ровера та посадку велосипедиста. Ровер для вiдпочинку вiдрiзняється вiд спортивного, наприклад, довжиною верхньої труби.

Яка позицiя посадки рекомендована для початкiвцiв?
Для початкiвцiв iснують двi позицiї:
а) зручна пряма, що дозволяє добре бачити вуличний рух.
б) розтягнута спортивна, при якiй низький центр ваги полегшує рух по терену.
Довгі години, проведені у седлі виявлять усі найдрібніші незручності посадки.

Як змiнити положення посадки на роверi?
а) встановити iнший по довжині або по куту винос керма;
б) переставити сидження по висотi або по довжинi;
в) змінити раму.

Яким повинен бути винос керма?
Дюралевим (це по-перше). По-друге, чим зручнiше хочеш сидiти, тим коротшим повинен бути винос. Наприклад: 80мм, 15°. Спортивна посадка потребує довшого горизонтального виноса: 110-130 мм, 0..5°. Правильно пiдiбраний винос дозволяє зайняти оптимальну позицiю посадки. Залiзне правило: короткi плечi - короткий винос, довгi плечi - довгий винос. При нормальнiй позицiї плечi повиннi бути завжди трохи напруженi, щоби краще амортизувати поштовхи.

Якi iснують види виносiв?
Класичний та А-хед.
  

Якi переваги має А-хед?
Спрощується процедура регулювання колонки керма та демонтаж керма при транспортуваннi. Виноси такого типу встановлюються на всiх "правильних" велосипедах вже рокiв п'ять-шiсть. Останній "піск" моди - виноси А-хед у яких кермо кріпиться на 4 гвинта.


Як підібрати собі сидження?
Якщо коротко, то для худих людей підійде сидження клиноподібної форми (зліва), а для повних людей - сидження з вузьким клювом та широкою задньою частиною, таке як на рисунку зправа. А взагалі - вибір сидження це досить тривалий процес. Треба знайти можливість перепробувати три-чотири сидження, щоби підібрати собі зручне.
  

Чому у деяких рам товстi, а у iнших тонкi труби?
Перерiз труби у більшості випадків вказує на застосований матерiал. Грубi труби скорiше за все дюралeвi, а тонкi - сталевi. Піднеси магнит до рами і все одразу буде зрозуміло: це приймають як кольоровий метал, а це ні...

Яка рiзниця мiж сталевою та дюралевою рамами?
Переваги дюраля: рами легші по масі на 20-25% від сталевих, але бiльш жорсткі. Рухаючись на велосипеді, людина розвиває певну потужність. Частина цієї потужності витрачається корисно, а частина втрачається - в тому числі й на пружні деформації рами. Більша жорсткість дюралевих рам дозволяє зменшити ці втрати потужності.
Переваги сталi: сталеві рами забезпечують більший комфорт на довгих дистанціях, бо краще поглинають легкі вібрації. Тому більшість туристичних велосипедів мають сталеві рами найвищої якості.

Як розпізнати хорошу сталеву раму?
Слід звернути увагу на наклейки та відштамповані позначення (клейма), що є на рамі. Найвищу якість мають ті сталеві рами, на яких крім назви фірми-виробника велосипеда зазначено ще й фірму-виробника труб. Найбільш відомі виробники сталевих труб: Reynolds, Columbus, Tange, True Temper, Mannesman, Oria, Vitus, Ishiwata.
Найбільш поширена марка сталі, з якой виготовлені якісні рами - це хромомолібденова сталь 4130. Радянський аналог - сталь 30ХМА - середньовуглецева низьколегована (0,3% вуглецю, 1% хрому та 1% молібдену) конструкційна сталь підвищеної якості. Наявність двох пар отворів з гвинтами для кріплення фляги також свідчить, що це рама досить високого класу.

Що означає надпис Hi-Ten (High Tensile) на сталевій рамі?
Раму зроблено зі звичайної конструкційної вуглецевої сталі з невеликими добавками марганця.

Що означає надпис Trimoly на сталевій рамі?
Це значить, що тільки передній трикутник рами зроблений із хромомолібденової сталі, а задній із сталі Hi-Ten.

Що означає надпис Sinmoly на сталевій рамі?
Такий надпис, а також надпис: CroMo (Cromoly, Cro-Moly) Seat Tube значить, що тільки підсидільна труба рами хромомолібденова, а решта труб із звичайної сталі Hi-Ten.

Як розпізнати хорошу дюралеву раму?
Слід звернути увагу на наклейки та відштамповані позначення (клейма), що є на рамі. Найвищу якість мають ті дюралеві рами, на яких крім назви фірми-виробника велосипеда зазначено ще й фірму-виробника труб. Найбільш відомі виробники дюралевих труб: Easton, Alcoa та Columbus. Найбільш поширена марка дюраля, з якого виготовлені якісні рами - це сплав 7005 та його модифікації, а також більш дорогий сплав 6061. Крім того, відомі виробники велосипедів часто самі розробляють сплави для труб під своєю торгівельною маркою. Наявність змінного заднього крюка у дюралевої рами свідчить, що це рама досить високого класа.


Чому рама це так важливо?
Рама це серце велосипеда. Вона повинна витримувати бiльше, нiж всi інші компоненти. Їздити на на роверi з правильно підібраною рамою - то справжня задоволення.

Чи потрiбна початківцю амортизована вилка?
Хто має класну вилку, той нiкому її не вiддасть. Але все залежить вiд твоїх фiнансових можливостей. Купувати нову вилку новачку є сенс, якщо вона коштує більше 100 дол. Така вилка забезпечить зручнiсть і безпеку руху та проживе як мінімум два сезони. Найчастіше зустрічаються вилки фірм: RST, SunTour, RockShox, Manitou.

Чи на кожний ровер можна встановити амортизовану вилку?
В будь-яку сучасну раму без проблем можна встановити амортизовану вилку. Винятком можуть бути старi та дешеві рами. Тоді доведеться шукати вилку зі стержнем Ф=25,4 мм

Чим відрізняється якісна фірмова вилка від інших? Слід звернути увагу на наклейки виробника. Існують фірми, які займаються виключно амортизаторами: Marzocci, Manitou, Rock Shox, SunTour, RST та інші. (Наприклад амортизаторами Marzocci комплектуються дорогі спортивні мотоцикли). Ці фірми гарантують якість своєї продукції. Основні ознаки хорошої недорогої вилки: дюралева траверса (корона) і можливість регулювання та розборки.

Якi шини краще для початкiвцiв? Початкiвцям, якi переважно їздять по мiсту або польовими дорогами підійдуть шини з низьким протектором, так звані "напівсліки". Вони не заважають колесам котитися по асфальту.


Скiльки повинен важити ровер?
Щоби їздити на роверi було справдi приємно, ровер не може бути важчий 14 кг, це верхня межа для початкiвця. А ровер для дівчат має важити не більше 12 кг. Вибираючи ровер слідкуйте, щоби якомога більше його частин були дюралеві. У магазин треба заходити з магнитиком у кишені :)

Яке додаткове приладдя потрiбно в мiстi?
Сам ровер це ще не все. Необхiдно додатково купити: каску, запасну камеру, рукавички, освiтлення та пластикові болотники на весну і осінь. Фанатам точності не завадить велокомп'ютер. Варто також встановити дзвінок - пішоходи будуть вам вдячні. Насос і ключі можна з собою не возити - вони є у кожного таксиста.

А що потрiбно на довгiй трасi?
Те саме, що в місті плюс: велосипедні шорти з м'якою вставкою-памперсом (відчуєте себе ковбоєм Хаггіс), окуляри, насос, латки, iнструмент, фляга та роги на кермо. Cлід зауважити, що хоч алюмінієва фляга дорожча від пластикової, але рідина в ній не набуває з часом неприємного запаху. Хоча можна і не купляти флягу - підходить звичайна литрова капронова пляшка.

Що це за велошорти та для чого вони потрібні? Це спеціальні шорти або труси без швів між ногами. Між ногами вшита спеціальна м'яка прокладка-"памперс". Памперс допомагає сідницям щасливо пережити довготривалі поїздки, а відсутність швів між ногами запобігає натиранню. Кріме того - влітку відпадає запитання: "а в чому їхати?", оскільки велошорти це й нижній і верхній одяг одночасно - напевно ти їх вже бачив, зараз багато народу їздить у велоформі. Такі, в обтяг, довжиною до середини бедра. Бувают з лямками та без. З лямками краще, але відливати дуже не зручно.

Як правильно носити велошорти?
Велошорти (велотруси) треба надягати на голе тіло, тому відправляючись на велосипеді десь далеко, лишайте свої стрінги вдома :)

Що це за роги на кермо?
Роги монтуються на кермо під кутом 10...15°. На трасi вони дають можливiсть по рiзному тримати кермо, робити посадку більш розтягнутою, на підйомі переміщувати центр ваги уперед. Краще розподіляється навантаження на руки. Роги мають бути дюралевими.


Чому для затиску сидження використовують ексцентрик?
У мiстi він нiдочого, крiм того, його можуть відкрити і вкрасти сидження. На довгих трасах з пiдйомами та спусками перевагою затискачiв є те, що одним рухом можна змiнити позицiю посадки. Ексцентрік буде в нагоді, коли треба швидко зняти сидження при транспортуванні.

Що таке "манетки" та якi вони бувають?
Манетки закріплені на кермі та призначені для керування перемикачами передач. Найчастiше зустрiчаються Репiдфайр та Грiпшифт.
  

Яка рiзниця мiж ними?
Гріпшифт (зправа) - обертова манетка. Гріпшифтом можна перемикати передачі через одну. Крім того, такі манетки мають проміжні положення. Репідфайр - важільна манетка. До речі, Репідфайр - це дуже влучна назва, бо швидке переключення передач цією манеткою нагадує стрільбу із самозарядного пістолета.

Які манетки краще підійдуть для новачкiв?
Якщо на роверi, що збираєшся купити встановленi манетки Grip Shift фірми SRAM, то це плюс. Як початкiвець, будеш мати кращий контроль над ровером. Фірма Shimano також робить обертові манетки, але у SRAM вони виходять краще.

Що таке "кантiлевери" та "вi-брейки" ?
Це типи гальм у гiрських велосипедiв. Кантілевери - це морально застарiлий тип гальм. Вони практично не випускаються з 1996р, але ще досить часто зустрiчаються на велосипедах та в найнижчих групах обладнання. Вi-брейки працюють краще вiд кантілеверiв, i на сьогодняшнiй день є найбiльш поширеним типом гальм. Але поступово вi-брейки витiсняються дисковими гальмами.
  

Що таке "система", які системи встановлюються на велосипели початкового рівня?
Система - це корби з ведучими зірочками. "Правильні" системи для велосипедів початкового рівня мають дюралеві корби та сталеві зірочки. Усі "правильні" недорогі системи мають кріплення зірочок на 4 лапки. Системи з кріпленням на 5 лапок або старі, або низького рівня. Найбільш поширені корби фірм Suntour, Shimano, Truvativ, Sugino. Система вважається кращою, якщо зірочки прикріплені до корби гвинтами. Гвинти відкручуються, зірочки замінюються на інші.

Що таке "автомати", або "контактні", або "клік"-педалі?
Все це різні назви SPD (Shimano Pedaling Dynamics)- стандару виконання педалей та взуття фiрми Shimano. Такі педалi працюють подібно, як лижні крiплення та дозволяють не тільки штовхати педаль униз, а й тягнути вгору. Для використання SPD потрiбне спецiальне взуття, до підошви якого пригвинчені металічні пластини-шипи. За допомогою тих шипів ноги прищiпляються до педалей.
Переваги: вiдсутнiсть проковзування, більший коефіціент корисної дії.
Недоліки: немає. Але разом із взуттям такі педалі обійдуться приблизно у 80-100 дол.

Що таке брейкбустер?
Брейкбустер - це така пiдкова перед гальмом, робить раму жорсткiшою.


Скiльки передач потрiбно новачку: 24 чи 21?
Маючи 21 передачу проїдеш будь-який пiдйом, з 24 передачами на той самий підйом буде легше підніматися, бо в касеті з'явиться зірочка на 32 зубця.


Якi перекидки монтуються на велосипедах для початквцiв?
Найбiльш доступнi перемикачi Shimano та Sram. На новому велосипеді цiнового дiапазону 180...260 дол. в кращому випадку буде встановлена задня перекидка з групи Acera (гірше - з групи Altus), а передня з групи TY-30(TY-22).
  

Що це за групи і для чого вони призначені.?
Усі компоненти, які продукує фірма Shimano поділяються на групи в залежності від призначення. До групи входять: корби (система), втулки, передній та задній перемикачі, манетки, гальмівні ручки, гальма, картриджна каретка, касета, та ланцюг. Групи відрізняються якістю виготовлення і, відповідно, ціною. Наприклад, група Altus 2003 продається за 105 дол., а група XT 2003 за 670 дол. Більш дорогі групи обладнання мають вищу якість: кращу культуру ваги за рахунок спеціальних матеріалів та технологій, відповідно служать довше, зручніше регулюються і краще працюють.
Ви запитаєте, чим відрізняються ті дві задні перекидки на фото зверху? Перекидка з групи Acera має тефлонове покриття осей.
    
Acera - це група компонентів у стилі МТБ, яка пропонує касету на 8 передач. Acera дає відчуття вільного руху на справжньому гірському велосипеді для початківців та тих, хто випадково вирішив прокотитися. Межи застосування цієї групи: мiсто, парк та широкi польовi дороги. Ця група обладнання не "гiрська".
Altus - це нижча група компонентів у стилі МТБ, яка пропонує вибір між касетами на 7 та на 8 передач та призначена для міських та молодіжних роверів. Має досить високе співвідношення ціна-якість. Altus дає новачку відчуття легкості та впевненості під час керування велосипедом. Межи застосування цієї групи: мiсто та паркові алеї. Ця група обладнання не "гiрська".


[вкладення вилучене Адміністратором]
« Останнє редагування: 25.03.2010, 15:07:18 від teodor4ik »