В спортивному туризмі є категорії складності маршрутів, що кваліфікуються за відстанню, протяжністю в часі, складністю і кількістю перешкод. Всього буває 6 категорій складності. Ці категорії також прирівнюються до спортивних розрядів.
1-3 - І-ІІІ розряд, 4-КМС, 5-МС, 6-МСМК.
Крім того спортивні розряди можна здобувати у різних змаганнях з велотуризму. А ось категорію можна отримати подолавши той чи інший маршрут.
1-а категорія - відстань 250 км, тривалість 6 днів. Маршрут не регламентується.
2-а - 400 км, 6-8 днів, не менше 150 км грунтовки або 800 км без грунтовки.
3-я - 500 км, 8-10 днів, не менше 200 км грунтових доріг, польових та лісових стежок або 1000 км асфальту.
4-а - 600 км, 10-13 днів, Не менше 300 км грунтових доріг, польових та лісових стежок, або 1200.
5-а - 700 км, 13-16 днів,не менше 400 км грунтових доріг з піщаними або заболоченими ділянками, по лісових хащах з подоланням водних перешкод вбрід.
6-а -800 км, 16-20 днів, Не менше 500 км доріг, що важко долаються на заболочених чи піщаних ділянках, лісових хащах, подолання річок з наведенням не менше однієї переправи.
Детальніше можна подивитися в долученні.
В Україні у Федерації спортивного туризму є описані еталонні категорійні маршрути. Категорійність інших визначається у порівняні з ними. Маршрут 6-ої категорії має проходити територією іншої держави. За нього присвоюється звання МСМК.
Для чого це існує?
Взагалі у світі, окрім як в країнах СНД такої кваліфікаційної системи в туризмі немає. Ця система народилася в Радянському Союзі як один з етапів підвищення обороноздатності населення і стимулювала щоразу долати складніші перешкоди. Відповідно існувало певне бюджетне фінансування, а тут вже без класифікаційної/кваліфікаційної системи нікуди.
Для чого це нам зараз - здавалося б ні для чого - про бюджетні гроші всякі неолімпійські види спорту вже давно забули, і обороноздатність відповідно також нікого не цікавить. Проте є деякі "плюси".
1. Коли ви збираєтесь в похід з незнайомими людьми (а чим складніший похід, тим важче підібрати компаньйонів), достатньо поцікавитись яку категорію має товариш.
2. Все одно є стимул якогось особистого росту.
3. Якщо ви підете на роботу в туристичну фірму, скоріш за все, вам за категорію будуть платити більше.
4. Заразу ВР готується, обговорюється законопроект, за яким інструктора-провідники активного туризму будуть змушені мати відповідну кваліфікацію для проведення турів. І ця кваліфікація буде визначатися категоріями пройдених маршрутів.
[вкладення вилучене Адміністратором]