Тема: Велорюкзак: яким йому бути і як його вибрати?  (Прочитано 7305 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.


Offline teodor4ik

  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Повідомлень: 4812
  • Карма: +173/-13
  • Стать: Чоловіча
  • крокодил, carrera-banshee, спеш-enduro, аркус
    • Перегляд профілю
« : 24.06.2010, 15:34:25 »
Велорюкзак: яким йому бути і як його вибрати?

Велотуристський рюкзак - важливий народно-господарський виріб, що допомагає велосипедисту, який відправляється в далекі краї перевозити вантажі необхідні йому в дорозі: намети, спальники, та багато іншого. Одразу домовимось про терміни: велотуристський рюкзак кріпиться до багажника велосипеда, у той час як на спині велосипедист возить або просто велосипедний, або байкерський рюкзачок. Ми будемо говорити в даній статті саме про туристський варіант.

Типи велотуристських рюкзаків.
Велотуристські рюкзаки можна розділити на дві основні групи: однооб'ємні і багатооб'ємні. Якщо ви вважаєте, що в однооб'ємний рюкзак можна покласти мало речей, а багатооб'ємний - багато, то ви вже лоханулись. Різниця якраз не в цьому! Багатооб'ємний рюкзак може бути розділений перегородками, або зовсім складатися з 2-3 окремих елементів. Як правило, це один "чемодан" і дві бічні сумки. У той же час, однооб'ємний рюкзак - єдиний і неподільний. У чому різниця між двома типами рюкзаків? Який з них кращий? Відповім прямо: оба "кращі". Просто в одного одні принади, а в іншого - інші. Ваш вибір має залежати від того, в якому стилі ви катаєтеся.

Класичний однооб'ємний рюкзак (рюкзак "штани") - супутник класичного ж велотуриста. Того самого, який перетинає з ним гори і болота, їздить по стежках і грунтових доріжках. Цей відважний чоловік часто днями не заїжджає до магазинів, а іноді міняється з велосипедом ролями. Тобто не велотурист їде на велосипеді, а велосипед на велотуристі. Де в цей час знаходиться рюкзак? Вгадали! Рюкзак знаходиться на спині. Пересуватися на спині велотуриста - прерогатива "однооб'ємника". На більшості моделей стоять спеціальні лямки, а його форма дозволяє носити його більш-менш зручно. Крім цього, в однооб'ємний рюкзак можна покласти що-небудь велике, вірніше довге: наприклад, намет. Багато моделей наметів влазять у однооб'ємний рюкзак вертикально, а от у трисекційний - ні! Отже, на лице маємо два основних плюса однооб'ємника: габарити і зручність перенесення.

Багатосекційні (найпоширеніші трьох-) рюкзаки теж мають свої переваги. Звичайно, переносити їх на спині - ворогу не побажаєш. З іншого боку, замість одного об'єму у вас - три, і в кожен - свій окремий вхід. Щоб дістати щось потрібне, але що лежить на дні, зовсім необов'язково перелопачувати весь рюкзак. Досить відкрити відповідну сумку. Друге достоїнство такого рюкзака - дискретність. Уявіть собі, що ви їдете не в похід, а просто на пікнік. Зрозуміло, що заповнити речами 80-ти літровий рюкзак буде проблемно. Якщо у вас однооб'ємник - ви поїдете з пустим рюкзаком, а це не дуже красиво, та й не зручно - набитий рюкзак краще тримається "в сідлі", тобто, на багажнику. Якщо у вас рюкзак багатосекційний, то ви можете просто не брати з собою ту чи іншу секцію!

То який же рюкзак купувати? Відповідь проста: такий, який більше підходить вам за стилем катання, або ... більше подобається! Якщо ви прихильник катання по "пампасах" - вам потрібен тільки однооб'ємник. Якщо для вас велосипед - засіб пересування по "європах" - тоді у вас є вибір, можете взяти чи той, чи інший.

Однооб'ємний рюкзак - яким він має бути?

Однооб'ємний рюкзак повинен мати один єдиний і неподільний обсяг, що складається з двох "штанин" і верхньої частини. Спереду (по ходу руху байка) на рюкзаку повинен бути зазор під ноги, що крутять педалі, а ззаду на кожній штанини має бути по об'ємній кишені. Якщо об'ємні кишені є і на бічній поверхні рюкзака-штанів - цей велорюкзак фальшивий. Чому? А тому, що розмір рюкзака по ширині визначається параметром "двері" - ви повинні проходити в двері, не зносячи косяки. Крім цього, при русі по пересіченій місцевості бічні поверхні повинні бути гладкими. Поїдете по стежці, упретеся на повному ходу в сук поваленого дерева об'ємною боковою кишенею - на власній шкурі відчуєте, на скільки вона вам потрібна. Ще така кишеня допомагає перемелювати хороші речі. Поклали ви в бічну кишеню баночку з вітамінами, зачепили їм за дерево або одвірок - і в хлам. Особливо приємно розчавити в поході чашку! Але не про те мова - мова про те, що якщо є об'ємні бічні кишені, то це помилка виробника: або занижена загальна ширина велорюкзака, або ці кишені будуть стирчати найнезручнішим чином.

Ось задня об'ємна кишеня - потрібна! Задня кишеня повинна бути високою, щоб туда вставала півторалітрова пляшка з водою. Це розмір "перевірений часом".
Верхня частина рюкзака може бути на блискавці або з плаваючим клапаном. Варіант з блискавкою приємний зовні. Варіант з клапаном більш гнучкий у плані розміру. Цей самий плаваючий клапан може досить суттєво "поплисти" створюючи додатковий обсяг. З іншого боку, клапан - є клапан, і ніщо клапанні йому не чужде. До його явних недоліків можна віднести сумний зовнішній вигляд, а також неможливість покласти в нього, щось, що не можна м'яти. Наприклад, карту. Возити набір карт і іншу допоміжну літературу вгорі рюкзака дуже зручно, якщо рюкзак на блискавках. У цьому випадку його верх плоский, і на цей самий плоский верх ставляться кишені: плоска під карти і об'ємна під всілякий дріб'язок (ложки - кружки). А поверх всіх цих кишень можна поставити гумки, під які прямо на ходу можна щось засунути. У варіантів з блискавкою теж є проблема: блискавка може зламатися. Тому при покупці рюкзака на блискавці зверніть особливу увагу на її якість.

Крім кишень повинні бути передбачені лямки для перенесення рюкзака на спині. Вони бувають зйомні, що не обов'язково, і незйомні, які за допомогою пряжки підтягуються, і не заважають при їзді.

З корисних "наворотів" можна виділити підвіски для сокир і насосів на бічній стороні рюкзака. Ви запитаєте: як же так, об'ємну кишеню на боці не можна, а підвіску можна? Так, підвіску можна, так як перед проходженням лісової ділянки з підвіски можна зняти те, що на неї повісили, а от зовнішню кишеню зняти навряд чи вдасться. Хіба що відпороти. Зате у випадках, коли ширина дороги дозволяє, підвіска дуже зручна, і дозволяє економити місце всередині.
Велотуристи на відміну від, скажімо, горнопішохода, досить багато їздять по дорогах. У зв'язку з цим, не зайвими на рюкзаку будуть світловідбиваючі смуги і яскраві вставки. Нагадаю, велотуристів загиблих під лавиною, історія велотуризму не знає, а от задавлені на дорозі - бувають. Забувати про безпеку не можна!
 
Хороший однооб'ємний рюкзак - привід дивитися вперед з оптимізмом

Однооб'ємний рюкзак кріпиться на багажнику велосипеда однієї петелькою - до передньої поперечної перекладини багажника, або за раму, в районі підсидільного штиря. Зручно мати дві петельки: передню та задню. Задня, яка чіпляється за самий кінець багажника, запобігає скочування рюкзака вперед. Коли на затяжному спуску з кочками рюкзак сповзає вперед, то ноги починають за нього зачіпати, що неприємно. Заднє кріплення допомагає запобігти такому розвитку подій. "Ноги" однооб'ємника не кріпляться до багажника, а тримаються самі по собі. Якщо не тримаються - значить, ви неправильно пакуєте рюкзак. Але якщо ви затятий прихильник неправильного пакування рюкзака і не бажаєте пакувати його правильно - кріпіть рюкзак до багажника еспандером. Всі до єдиної системи кріплення з внутрішнього боку рюкзака - це від лукавого. Маючи ці кріплення, ви будете приречені ними користуватися, в іншому випадку вони будуть потрапляти вам у спиці.

Подумаєш, треба користуватися кріпленням, теж мені, проблема! Однак, це незручно. Дивіться самі: береш однооб'ємник, кидаєш його на багажник, защипаєш спереду - і їдеш. Вся процедура займає хвилину. Тепер варіант два: береш рюкзак, і починаєш: переднє кріплення, кріплення лівої сумки, кріплення правої сумки, потім треба заховати хвостики, щоб не молотили по спицях ... заради чого все це? Заради того, щоб рюкзак щільно прилягав до багажника? А яка від цього користь? Особливо погані внутрішні кріплення на дорозі, по якій доводиться то їхати, то йти. Зняв рюкзак, повісив на спину - пройшов 300 метрів поганої дороги. Вийшов на тверду стежку - кинув рюкзак на багажник - їдеш. Спробуйте те ж саме з внутрішніми кріпленнями! А не фіксувати їх не можна - тут же потраплять у спиці. Наочний приклад був у нас на Трансбайкалі (зимовий велопохід з перетином Байкалу по льоду). Кріплення на внутрішній частині рюкзаків були зрізані учасниками на другий день шляху. Отже, якщо ви вже такий прихильник кріплення рюкзака до стійок багажника - використовуйте еспандер, і нічого крім нього, а краще пакуйте нормально велорюкзак! Однооб'ємники відмінно тримаються "в сідлі" самі. Бували випадки, коли я клав рюкзак на багажник, забував його пристібати, і він пів дня тримався в сідлі сам, без будь-яких кріплень. Потім, звичайно, раптово зіскакував на мій превеликий подив.

Нарешті, зауважимо, що "штанини" велорюкзака повинні доходити до середини колеса, не більше і не менше. Ще у однооб'ємника повинна бути система регулювання висоти "надбагажної частини" - щоб мати можливість стягувати зайвий обсяг, коли велорюкзак НЕ набитий повністю. Дуже зручно, коли на задній частині рюкзака є система кріплення для перевезення килимка - дві стропи й фастекс.


Багатосекційні рюкзаки.

Цей тип велорюкзак знаходить широке застосування у прихильників простих поїздок на велосипедах і нескладних велопоходів. Мінімальна кількість секцій у багатосекційні велорюкзак - дві. Одна представляє собою дві "штанини", з'єднані між собою шматком матерії, друга - верхню валізу, яка на блискавці пристібається до "штанів". У цієї конструкції є ряд достоїнств: по-перше, рюкзак виглядає монолітом. Це не тільки красиво, але і практично. По-друге, кріпиться ця конструкція зручно - однієї петелькою. Ну і в третіх, зручність діставання речей і можливість регулювати обсяг рюкзака шляхом відстібання непотрібної верхнбої частині - залишається. До недоліків цього типу рюкзаків можна віднести те, що коли вони ставляться на багажник без верхнього валізи, то може утворюватися "провис" - бокові сумки прагнуть опуститися вниз, що не красиво і не дуже зручно. На валізі іноді з нижнього боку пришиваються лямки, що дозволяє їх носити на спині. Це зручно під час радіальних походів: узяв потрібні речі, склав у валізу, і пішов гуляти, несучи її на спині. Робити це можна в основному в місцевості глухий, тому що зовнішній вигляд конструкції виходить не дуже презентабельним. Ще один "секрет" двооб'ємників - у перемичку між сумками можна класти довгі, але плоскі речі, так як вона може виконуватися "кишенею".

Трьохсекційні рюкзаки набули найбільшого поширення в середовищі багатосекційних велорюкзаків. Насправді, це не стільки один велорюкзак, скільки три незалежних предмета: права сумка, ліва сумка і верхній обсяг, він же валіза. Цей рюкзак особливо "дискретний" - з окремими його частинами можна їздити хоч на роботу. Скажімо, причепив одну праву сумочку, склав туди все те що потрібно - і поїхав. Йдемо далі: не поміщаються речі, які потрібні в поїздці на пікнік? Вішаємо другу сумочку. У похід йдемо з усіма трьома. "Забугорні" виробники роблять навіть 5 секцій - 2 з них вішають на переднє колесо. Зібрався в навколосвітку - поставив всі п'ять елементів рюкзака. Такий номер з однооб'ємників не пройде! З недоліків трьох секцій можна відзначити те, що рюкзак цей завжди кріпиться складно, а якщо кріпити його неакуратно, то страждає зовнішній вигляд. Важкий такий рюкзак і в перенесенні. Припустимо, вам необхідно прогулятися з велосипедом і рюкзаком, скажімо, від будівлі вокзалу до потрібного вам вагона поїзда. В одну руку ви берете валізу, в іншу - дві сумочки. Третьою рукою підхоплюєте велосипед в чохлі, а четвертою несете пакет з їжею на час шляху, яка, як правило, в рюкзак не поміщається. Якщо повісити велосипед в чохлі на плече, то потрібна кількість рук зменшиться до трьох. Якщо позбавиться від їжі, скажімо, з'їсти її заздалегідь, ще на вокзалі, то кількість потрібних рук стане прийнятною - всього дві. Отже, велосипед на плечі, в одній руці - одна частина рюкзака, в іншій - інша. Підходимо до вагона - чим дістати і пред'явити квиток і паспорт? Для порівняння згадаємо однооб'ємник: рюкзак на спині, велосипед на плечі, їжа в одній руці, друга вільна. Хоч квиток діставай, хоч з іншими пасажирами бийся - все в твоїх силах.

Тим не менше, трьохоб'ємнік - цілком розумний вибір для людей, які не планують перетинати "пампаси", а мріють про поїздки цивілізовані: по Європі, Прибалтиці, і по нашій країні, але там де є дороги, міста і магазини. Багато трьохоб'ємників мають дуже стильний вигляд, особливо в порівнянні з не набитим обвислим однооб'ємником.


Процес вибору велорюкзака.

Для початку визначте, що ви будете з велорюкзаком витворяти. Екстремали(від туризму) повинні сконцентрувати свою увагу тільки на монооб'ємниках, всім іншим підходить все різноманіття продукції вітчизняних та імпортних рюкзакобудівників.

Окиньте рюкзак поглядом зверхньо на предмет наявності в ньому помилок, перерахованих раніше. Якщо їх немає, переходимо до детального огляду.
Ніколи не беріть кота в мішку - перед тим, як купити, попросіть прямо в магазині велорюкзак набити, а ще краще - закріпіть його на багажнику. На жаль, в більшості магазинів такої можливості немає. Тобто, рюкзак в набитому вигляді подивитися можна, а от прикинути його на багажник - це навряд чи.

Якщо берете трьохсекційний рюкзак, зверніть спочатку увагу на систему кріплень і на зовнішній вигляд набитого рюкзака в зборі. Рюкзак повинен виглядати вишукано, сидіти на багажнику без перекосів, не бути незграбним, як би сокирою рубаним. Кріплення повинні бути максимально простими та зручними. Складні системи строп, фастекс і пряжок будуть вас дратувати. Нічого з перерахованого вище не повинно стирчати на всі боки. Рекомендований обсяг трьохсекційника від 60 до 80 літрів. Менше - мало, якщо ж треба більше - беріть однооб'ємний варіант. Зверніть увагу на матеріал. Матеріал принципово повинен бути хорошим. Це велика відмінність від пішохідного рюкзака. Все-таки, при їзді на байку, ні-ні, та й зачепиш яку-небудь сосну, або спробуєш на міцність землю. Рюкзаки дачників і не велотуристів рідко переживають подібні навантаження. Кордура - ось гарне слово, хоча й не без недоліків: важка, однако! Нейлон Оксфорд - ще варіант. Багато сьогодні тканин хороших і різних ... Різні, втім, краще не брати! Крім тканини важливе питання - нитки і блискавки.

У разі однооб'ємних рюкзаків зверніть увагу на їх загальний обсяг і на розмір "ніг". Якщо однооб'ємник малий - краще його не брати, а спрямувати погляди на трьохсекційні моделі. Якщо у однооб'ємника великий верх, і коротенькі "ніжки" - такий варіант брати просто не можна.


Як пакувати велорюкзак?

Ми часто говоримо про те, що велорюкзак, як втім, і рюкзаки інших типів, повинні бути упаковані правильно. "Пішоходи", які носять рюкзаки на спинах, добре це розуміють. Варто один раз покласти банку з тушонкою так, щоб вона впивалася вам у спину, і необхідність переконання у правильності пакування рюкзака відпаде сама собою. Спина велотуриста далеко відстоїть від рюкзака, і в зв'язку з цим, багато хто пакує рюкзак, як бог на душу покладе. Потім виникають проблеми (перекіс рюкзака, попадання його в спиці, погана стійкість байка на поганій дорозі, погіршення керованості), а турист і не розуміє, від чого це?

Отже, пакування велорюкзака підпорядковується чотирьом основним правилам:
- "Ноги" велорюкзака повинні бути забиті повністю, а от верхній об'єм може бути і напівпорожнім.
- Центр ваги завантаженого рюкзака повинен бути приблизно посередині, інакше рюкзак буде намагатися сповзти.
- Центр ваги рюкзака повинен бути як можна нижче.
- З рюкзака не повинно нічого стирчати на всі боки.
Ну і звичайно, пакуючи рюкзак, непогано подумати про те, що з речей і коли знадобиться, щоб не покласти потрібну річ на саме дно, де її буде не дістати.

Розглянемо всі правила по порядку.
Ноги рюкзака повинні бути забиті повністю, бути пружними і товстенькими. Чому? Відразу з кількох причин: туго набиті лапи сильніше притискаються до багажника самі, але в той же час зберігають форму. Полунабиті лапи можуть "обтікати" стійки багажника і потрапляти в спиці, а це неприємно. Повністю набиті лапи стоять монолітом і в спиці ніколи не потраплять. Зроблю свої натяки більш прозорими: якщо ви купили велорюкзак, який потрапляє в спиці - не поспішайте говорити гидоти про його виробника. Швидше за все, ви просто пакує його так, що ніякі кріплення не допоможуть. Деякі виробники "йдуть на поводу" у людей погано пакуючих рюкзаки і ставлять додатково пластикові підсилювачі. Виходить жорстка внутрішня стінка, яка дозволяє не думати про те, що рюкзак може потрапити в спиці. Добре це чи погано? Відповідь - так ... тобто, це і добре і погано. Погано тому, що рюкзак стає важчим, дорожчим, об'ємнішим при зберіганні. Таким чином, у вас є дилема: або пакувати рюкзак застосовуючи голову, або возити з собою непотрібні деталі. Я рекомендую - перший варіант. Справ то: спочатку повністю забийте лапи рюкзака так, щоб там не залишалося вільних порожнин, а потім переходите до верхнього об'єму. Все дуже просто. Цікаво відзначити, що якщо ви берете трьохсекційник в розрахунку на те, що будете їздити з ним, скажімо, на роботу, тобто в режимі, коли навіть одна сумочка не заповнена, то пластикові вставки вам будуть корисні. Пластик перешкоджатиме попаданню в спиці навіть порожніх сумок.

Якщо перше правило треба виконувати завжди, то друге вже не має настільки серйозного значення, якщо ви, звичайно, не пересуваєтеся по льоду. Під час походу по Байкалу, коли шипів на колесах у нас до ладу не було, ми добре відчували навіть незначну зміну балансування рюкзака. Зупинилися на привал, витягнули з правої кишені їжу, і ... байк йде по-іншому! Більш серйозна проблема - перекіс рюкзака. Якщо ви в одну "штанину" склали намет разом зі стійками, сокиру, ремнабор та консерви, а іншу у вас займає один спальник, то, як ви не будете намагатися кріпити рюкзак, він все одно буде наполегливо перекошуватися.

Третє правило (центр ваги рюкзака повинен бути як можна нижче) помітно допомагає керувати велосипедом, більше того, це можна відчути навіть на асфальті. Один раз на Угличі мої друзі пожартували з мене. Поки я оглядав музей, вони поклали мені в рюкзак, на самий верх, березову колоду вагою кілограм на 8. Поїхали далі ... я нічого не розумію! Роблю невеликий маневр, наприклад, об'їжджаю яму в асфальті, а мене досить сильно поводить. Тільки приїхавши на стоянку, я зрозумів, в чому була справа. Лежача вгорі колода створювала великий перекидаючий момент. Коли ж їдеш по поганій дорозі, то ситуація стає ще відчутнішою. Чим більше доводиться маневрувати, тим важливіше мати центр ваги рюкзака як можна нижче.

Упакувати рюкзак так, щоб центр ваги був внизу - просто. Запихати в лапи (бічні сумки) вниз спочатку найважче, що є: банки тушонки, кілочки від намету, і все вийде само.

Нарешті, з рюкзака нічого не повинно стирчати на всі боки. Це важливо з двох причин: по-перше, предмети що стирчать люблять зачіпати за що завгодно: машини, людей, дерева. Не завжди це весело і нешкідливо - можна зачепившись добре полетіти. Крім цього, відомо, що куди б не їхав велотурист, це буде проти вітру. Предмети що стирчать збільшують  опір вітру, що теж не дуже приємно.

У висновку скажу, що як би ви не намагалися упакувати потрібні речі так, щоб вони були відносно доступними, все одно, що-небудь з них опиниться на дні, і рюкзак в середині дня доведеться распотрошити. Зрозуміло, робити це доведеться під дощем. Дам ще натяк: ніколи не зберігайте паспорт у рюкзаку. Часто саме для пред'явлення цього документа, який стверджує, що ви - не верблюд, і доводиться перелопачувати гори речей.

Хороших вам велопоходів!


Илья Гуревич, (с) 2003 http://www.velostyle.com.ua/article_info.php?articles_id=37