Тема: Довідка - Історія Велосипеда  (Прочитано 9568 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.


Offline teodor4ik

  • Модератор
  • Ветеран
  • *
  • Повідомлень: 4812
  • Карма: +173/-13
  • Стать: Чоловіча
  • крокодил, carrera-banshee, спеш-enduro, аркус
    • Перегляд профілю
« : 25.03.2010, 16:54:41 »
Відомості про велосипеди і самокати до 1817 року неясні і суперечливі. Так, малюнок двоколісного велосипеда з кермом і ланцюговою передачею, приписуваний Леонардо та Вінчи, або його учневі Джакомо Капротті, є, на думку багатьох підробкою. Зображення у вітражі церкви Stoke Poges, що датується XVI або XVII століттям, показує ангела на чомусь на зразок самоката. Але цей «самокат», швидше за все, був одноколісною колісницею, що асоціюється з херувимами і серафимами в средневіковой іконографії. Самокат нібито 1791 року, приписуваний графові де Сивраку (Comte de Sivrac) - фальсифікація 1891 року, вигадана французським журналістом Луї Бадьори.

Насправді ніякого графа де Сиврака не було, прототипом його став Джин Хенрі Сиврак, що отримав в 1817 році дозвіл на імпорт чотириколісних екіпажів.
Легендою, швидше за все, є і історія про кріпосного селянина Артамонове, який нібито сконструював велосипед приблизно в 1800 році. Згідно цієї легенди, винахідник зробив успішний пробіг на своєму велосипеді з уральського села Верхотурье до Москви (близько двох тисяч верст). Це був перший в світі велопробіг. У цю подорож кріпосного Артамонова послав його господар - власник заводу, який забажав здивувати царя Олександра I «дивовижним самокатом».За винахід велосипеда Артамонову зі всім його потомством дарована свобода від кріпосної залежності. Велосипед зберігається в краєзнавчому музеї Нижнього Тагілу.
 Як показав хімічний аналіз заліза, велосипед з нижньо тагільського музею зроблений не раніше 1870 року. Що стосується Артамонова, то він вперше згадується в книзі В. Д. Белова «Історичний нарис уральських гірських заводів» (видання 1898 р., З. Петербург): «В час коронації імператора Павла, відповідно в 1801 р., майстровий уральських заводів Артамонов бігав на винайденому ним велосипеді, за що по велінню імператора отримав свободу зі всім потомством». Насправді Павло I коронувався в 1797 році, а в 1801 - Олександр I. Белов не приводить ніяких посилань на документи, підтверджуючі його дивовижну знахідку. Не знайдені вони і згодом.

Ніяких згадок про Артамонове не вдалося знайти ні в камер-фурьерськіх церемоніальних журналах 1796, 1797 і 1801 рокі, ні в «повістці з нагоди кончини Його імператорської величності государя імператора Павла Петровича», ні в описі коронації Його імператорської велічності Олександра Павловича, ні в «Списку про всі милості, ізліянних покійним государем Павлом 1 в день його коронації 5 квітня 1797 року», ні вархивах канцелярії Н. Н. Новосильцева, що створена в 1801 році і займалася розглядом технічних винаходів, ні у в підбірці матеріалів про кріпостних винахідників, П. П. Свиньина, що публікувалася в «Вітчизняних записках» (1818-1830).

Не знайдено і ніяких інших документів, які би підтверджувли розповідь Белова. Залізний «велосипед Артомонова», що демонструвався в одному з уральських музеїв, опинився самоділкою кінця XIX століття, виконаною по англійських зразках.

 Прототипом легенди, можливо, послужили кріпосний винахідник Е. Р. Кузнецов-жепінській, що дійсно отримав вольну (разом з племінником Артамоном) в 1801 році за свої винаходи. Проте Ковалів сконструював не велосипед, а дроги з верстометром і музичним органом.
Хоча велосипед сприймається нами як якесь просте і геніальне ціле (про що свідчить приказка «винаходити велосипед»), в реальності його винайшли як мінімум в три прийоми.
В 1817 році німецький професор барон Карл фон Дрез з Карлсруе створив перший двоколісний самокат, якого він назвав «машиною для ходьби». Він був забезпечений кермом і виглядав в цілому, як велосипед без педалей; рама була дерев'яною. Винахід Дреза назвали в його честь дрезиною, і слово «дрезина» понині залишилося в російській мові. Можливою причиною винаходу стало те, що попередній, 1816 був «Роком без літа». Тоді Північну Півкулю спіткала найсильніша кліматична аномалія в історії, що катастрофічно позначилося на урожаї, викликало голод і понизило поголів'я коней.

У 1818 році в Баден-бадене фон Дрез отримав «Groherzogliches Privileg» (тодішній аналог патенту) на свій винахід. Незабаром машина Дреза завоювала популярність у Великобританії, де стала називатися «денді-хорз».
 В 1839-1840 коваль Киркпатрік Макміллан в маленькому селі на півдні Шотландії удосконалив винахід Дреза, додавши педалі і сідло. Виходить, Макміллан і створив перший велосипед. Педалі штовхали заднє колесо, з яким вони були сполучені металевими стрижнями за допомогою шатунів. Переднє колесо поверталося кермом, велосипедист сидів між переднім і заднім колесом. Велосипед Макміллана випередив свій час і залишився маловідомим.
 В 1845 році англієць Р. У. Томпсон запатентував надувну шину, але вона виявилася технологічно недосконалою.
 В 1862 році Пьер Лалман, 19-річний майстер по виготовленню дитячих колясок з Нанси (Франція), побачив «денді-хорз» і придумав оснастити його педалями - на передньому колесі. Лалман нічого не знав про велосипед Макміллана, і на його машині педалі потрібно було крутити, а не штовхати. У 1863 Лалман перебрався до Парижа, де змайстрував перший велосипед, що нагадує ті, що нами улюблені.
 В 1864 році ліонські промисловці брати Олів'є оцінили потенціал машини Лалмана і в співпраці з каретним інженером Пьером Мішо почали масовий випуск «денді-хорзів» з педалями. Мішо здогадався зробити раму велосипеда металевою. За деякими відомостями, Мішо і придумав для пристрою назву «велосипед». Попрацювавши у Мишо-олів'є короткий час, Лалман відправився до Америки, де в листопаді 1866 запатентував свій винахід. Очевидно, Пьера Лалмана і варто вважати фактичним винахідником велосипеда.
З 70-х років XIX століття стала набувати популярності схема «пенні-фартінг». Назву описує відповідність коліс, бо монета пенні була набагато більше фартінга. На втулці «пенні» - переднього колеса, були педалі, і сідло їздця було майже пряме зверху від них. Велика висота сидіння і центр тяжіння, зміщений до переднього колеса, робили такий велосипед вельми небезпечним. Альтернативою ним були триколісні самокати.
 У 1867 році винахідником Каупером була запропонована вдала конструкція металевого колеса зі спицями. У 1878-му році англійський винахідник Лоусон ввів в конструкцію велосипеда ланцюгову передачу.
 Перший велосипед, схожий на використовувані в наші дні, називався Rover - «Блукач». Він був зроблений в 1884 році англійським винахідником Джоном Кемпом Старлі і випускався з 1885 року. На відміну від велосипеда «пенні-фартінг», Ровер мав ланцюгову передачу на заднє колесо, однакові за розміром колеса, і водій сидів між колесами. Велосипед Старлі отримав назву «Безпечний велосипед» і став таким відомим, що слово Rover в багатьох мовах позначає велосипед (польське Rower, білоруське Ровар). Фірма Rover стала величезним автомобільним концерном і проіснувала до 15 квітня 2005 г, коли була ліквідована через банкрутство.
 Велосипедна прогулянка. Акварель. Близько 1887 г.В 1888 року шотландець Джон Бойд Данлоп винайшов надувні шини з каучуку. Вони були технічно здійсненіші, ніж запатентовані в 1845 році, і набули широкого поширення. Після цього велосипеди позбавилися від клички «костотряси». Цей винахід зробив їзду на велосипедах набагато зручнішою і сприяв її широкій популярності. 1890-і роки назвали золотим століттям велосипедів.
 В 1898 були винайдені педальні гальма і механізм вільного ходу, що дозволяв не обертати педалі, коли велосипед котиться сам. У ті ж роки винайшли і ручні гальма, але широке застосування вони знайшли не відразу.
Перший складений велосипед зроблений в 1878 році, перші алюмінієві - в 1890-х роках, перший рікамбент - в 1895 році (а в 1914 році почалося масове виробництво рікамбентов фірмою «Пежо», перший велосипед із задньою і передньою підвісками - в 1915 році, для італійської армії.
<p> До початку XX століття відносяться перші механізми перемикання швидкостей. Проте вони були недосконалими. Одним з перших способів перемикання швидкостей, шо вживались на спортивних велосипедах, було устаткування заднього колеса двома зірочками - по одній з кожного боку. Для перемикання швидкості треба було зупинитися, зняти заднє колесо і перевернути його, знов зафіксувавши і натягнути ланцюг. Планетарний механізм перемикання передач винайдений в 1903 і став популярним в 1930-і роки. Перемикач швидкостей в тому вигляді, в якому він застосовується сьогодні на більшості велосипедів, винайдений лише в 1950 р.

відомим італійським велогонщиком і виробником велосипедів Тулліо Кампаньоло (Tullio Campagnolo).
 Велосипеди продовжували удосконалюватися і в другій половині XX століття. У 1974 році почалося масове виробництво велосипедів з титану, а в 1975 - з вуглепластика. У 1983 році був винайдений велокомп'ютер. На початку 1990-х набули поширення системи індексного перемикання швидкостей.
Протягом XX століття інтерес до велосипедів переживав свої піки і спади. Починаючи приблизно з 1905 року, велосипеди в багатьох країнах, зокрема в США, стали виходити з моди через розвиток автомобільного транспорту. Дорожня поліція часто відносилася до велосипедистів як до перешкоди руху автомобілів. До 1940 року велосипеди в Північній Америці вважалися іграшками для дітей. З кінця 1960-х років велосипеди знову увійшли до моди в розвинених країнах, завдяки пропаганді здорового способу життя і загальному усвідомленню важливості екологічних проблем.

velopiter.ru
« Останнє редагування: 25.08.2011, 12:19:52 від teodor4ik »